הדפס
 
דלקת בלוטת הערמונית- Prostatitis 
 
 
מהי הערמונית (הפרוסטטה) ?

הערמונית הינה בלוטה קטנה, בגודל של אגוז מלך, וצורתה כפרי הערמון ומכאן שמה. היא שייכת למערכת המין אצל הגבר ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן, ומקיפה את חלקה העליון של השופכה; הצינור שבו עובר השתן מהשלפוחית אל הפין והחוצה. תפקידה העיקרי הוא לייצר נוזל המגן על הזרע ותומך בתיפקודו. בערמונית עוברות תעלות הפליטה של הזרע, אשר מתרוקנות במהלך האורגזמה המינית.
 


 

_________________________________________________________________________________ 


 

 
מהי דלקת בלוטת הערמונית- Prostatitis ?

 דלקת של הערמונית הינה המחלה השלישית בחשיבותה מבין המחלות של בלוטת הערמונית, אחרי ההגדלה השפירה (BPH ) וסרטן הערמונית. המחלה מאובחנת בעיקר בגברים צעירים מתחת לגיל 50  ,אחד מכל שישה גברים חווים את המחלה בעת כלשהי בחייהם. דלקת של בלוטת הערמונית מהווה בעיה רפואית – קלינית לחולה,למשפחתו, לרופא המשפחה ולאורולוג כאחד.
 
 
 
 
 
 
 


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
 
 
מהם הסימפטומים של המחלה ?
 
המחלה יכולה להתבטא בתחושת כאב ורגישות באזור בלוטת הערמונית אך בדרך כלל קיימים סימפטומים רבים ומגוונים הכוללים :
 
 • כאב וצריבה במתן שתן (dysuria)
 • תחושה של דחיפות במתן שתן – קשה להתאפק
 • תכיפות במתן השתן – הצורך במתן שתן פעמים רבות 
 • צמרמורת, מלווה בחום
 • כאבים בעת פליטת זרע
 • כאבי גב תחתון
 • כאב באזור הנקרא Perineum , בין שק האשכים ופי הטבעת
 • כאבים בבסיס שק האשכים והפין
 • כאבי שרירים
 • תשישות כללית
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
  
 
מהם הגורמים לדלקת הערמונית-  Prostatitis?
 
התסמינים של דלקת הערמונית יכולים  להיווצר כתוצאה מזיהום בקטריאלי (חיידקי) או לא-בקטריאלי. במרבית המקרים (כ- 90% ) דלקת הערמונית נובעת מזיהום שאינו ממקור חיידקי. זיהומים המועברים ביחסי מין יכולים להגביר את הסיכון להתפתחות Prostatitis. יחסי מין בלתי מוגנים יכולים לחשוף את השופכה לחיידקים  ומשם הם יכולים לנדוד אל עבר  הערמונית ולגרום לדלקת .
 
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
 
 
 
מהם הסוגים השונים של דלקת הערמונית - Prostatitis ?
 
קיימים ארבעה סוגים עיקריים שמחולקים לשתי קבוצות:
 
1.      דלקת בקטריאלית (חיידקית).
 
2.      דלקת לא-בקטריאלית.
 
דלקת ערמונית בקטריאלית
 
 • Acute Bacterial Prostatitis  -דלקת חריפה של הערמונית נגרמת על ידי חיידק והיא קלה ביותר לאבחון ולטיפול יעיל. סיבוכים חריפים מסכני חיים עלולים להתפתח אם לא מטפלים במחלה במהירות וביעילות.
   
 • Chronic Bacterial Prostatitis- דלקת חיידקית כרונית של הערמונית  הינה סוג שכיח מאד של Prostatitis, הנוצרת בדרך כלל  בעקבות בעיה זיהומית קודמת בערמונית שלא טופלה והופכת למקור כרוני של חיידקים בדרכי השתן. במצבים אלו לעיתים הטיפול האנטיביוטי אינו יעיל.
 
דלקת ערמונית – לא בקטריאלית
 
 • Chronic Nonbacterial Prostatitis (chronic pelvic pain syndrome)המכונה  כיום "תסמונת כאב כרוני של רצפת האגן". בדלקת זו לא מוצאים מקור או תהליך דלקתי בערמונית וזהו המצב הכי פחות מובן והקשה לטיפול. למרבה הצער רוב החולים משתייכים לסוג זה של דלקת הערמונית, והתסמינים עשויים להיעלם ולשוב מחדש לסרוגין. פעמים רבות מתח נפשי מחמיר את המצב, ויש לנקוט בצעדים להפחתת המתח בחולים אלו .
   
 • Asymptomatic inflammatory prostatitis (prostatodynia) "דלקת הערמונית ללא תסמינים " בסוג זה של דלקת אין כלל תסמינים או תלונות מצד החולה, אך בנוזל מהערמונית  או בנוזל הזרע מוצאים תאים לבנים – לויקוציטים ללא המצאותם של חיידקים .
 
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
 
 
כיצד מאבחנים דלקת של הערמונית-   Prostatitis?
 
דלקת הערמונית  אינה מאובחנת בקלות כיוון שהסימפטומים  מאוד מגוונים ומשתנים מחולה אחד למשנהו. הערכה הראשונית בברור של דלקת הערמונית תכלול :
 
 • בדיקה רקטלית -  Digital Rectal Exam (DRE)  בדיקה רקטלית (מישוש באצבע) של הערמונית על מנת להרגיש אם בלוטת הערמונית נפוחה או רגישה .
   
 • בדיקת שתן מיוחדת הנקראת "בדיקת 4 הכוסות" בהם נלקחות שתי דגימות שתן ראשוניות ומיד מבוצע עיסוי של בלוטת הערמונית ממנה מפיקים נוזל פרוסטטי שנישלח לתרבית, לאחר העיסוי הפרוסטטי החולה מתבקש שוב להטיל שתן לצורך בדיקה. כל ארבע הדגימות נאספות ונשלחות לבדיקה לזיהוי חיידקים או תאי דם לבנים – לויקוציטים .
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
 
כיצד עשויה דלקת הערמונית להשפיע על חיי הגבר?
 
דלקת של הערמונית, בקרב גברים רבים, מהווה לעיתים קרובות בעיה רפואית קשה המשפיעה באופן ניכר על איכות החיים. חולים אלו פונים לרופאים רבים ואינם מקבלים מענה ופתרון נאות לסבלם. מצב זה עלול לגרום להם לתחושות דכאוניות, הפרעות בתיפקוד המיני וחשש ממחלה ממאירה שאין לה פתרון .
 
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 

כיצד מטפלים בדלקת של הערמונית ?
 
הטיפול בדלקת של הערמונית מהווה לעיתים קרובות אתגר טיפולי לא קל עבור הרופא והחולה כאחד. במיקרים בהם קיימת סיבה ברורה כמו בדלקת בקטריאלית חריפה של הערמונית הטיפול הוא באנטיביוטיקה ולעיתים אף ניתנת לטווח ארוך למספר חודשים.
אם מזהים סיבות אפשריות להתפתחות של דלקת הערמונית כגון : הפרעות וקושי בהתרוקנות השלפוחית, אבנים בשלפוחית, יש לטפל בהם קודם ולאחר מכן לטפל ספציפית בדלקת הערמונית.
 
אפשרויות טיפול בדלקת של הערמונית הם :
 
 • מתן אנטיביוטיקה באופן מושכל כאשר מדובר בדלקת בקטריאלית של הערמונית .
   
 • מתן תרופות מסוג ה- Alpha-Blockers הגורמות להרפיית השרירים סביב מוצא שלפוחית השתן ובלוטת הערמונית בדומה לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (BPH).
   
 •  Anti-inflammatory agents מתן תכשירים אנטי-דלקתיים, לא - סטרואידליים, שויות להפחית את הזיהום והסימפטומים.
   
 • Prostatic Massage - עיסוי בלוטת הערמונית בחולים עם "תסמונת כאב כרוני של רצפת האגן" כאשר התרופות אינן מועילות, עשוי להקל על הסימפטומים והכאבים. בהליך זה, הנעשה  על ידי מומחה (אורולוג), מופעל לחץ על פני הערמונית על ידי האצבע ברקטום, במטרה להוציא את הנוזלים המזוהמים בערמונית החוצה. יש לזכור טכניקה זו אינה מועילה בכל המקרים.
   
 • Transurethral resection of the prostate (TURP)- הסרת בלוטת הערמונית דרך השופכה הינה אופציה טיפולית במקרים קיצוניים כאשר דלקת הערמונית אינה בשליטה ויש עדות למקור זיהומי בתוך הערמונית . תופעת הלוואי מניתוח זה, פליטת הזרע לאחור בעת האורגזמה, יכולה להוות בעית פוריות משמעותית בקבוצת החולים הצעירים ומאידך אינה פוגעת בהנאה ובתחושת האורגזמה .
   
 • המלצות להקלה על הסימפטומים של Prostatitis כוללות: הפסקת השימוש בקופאין, אלכוהול ומאכלים חריפים בדיאטה. השימוש באמבטיות חמות עשוי לעיתים להקל על הרגשת הכאבים. הימנעות מעצירות עשויה לעזור, כיוון שתנועות מעיים גדולות וקשות יכולות ללחוץ על הערמונית הרגישה ולהסב כאב רב.
  


 

_________________________________________________________________________________ 

 

 
 
משהו לא ברור בנושא? כתבו לי ואשתדל לענות לכם בהקדם האפשרי.

שם מלא:
דואר אלקטרוני*:
שאלה*:
  
התכנים, התשובות וכל מידע באתר זה נועדו לספק אינפורמציה במספר נושאים באורולוגיה, ואינם מהווים חוות דעת - לא מקצועית ולא אחרת – וכן אינם מהווים תחליף להתייעצות עם אורולוג מומחה.