הדפס
דם בשתן- המטוריה

הקדמה
מהן הסיבות לדם בשתן –המטוריה?
בדיקות וצלומים
מהן דרכי הטיפול בדימום בשתן? 
הקדמה
דם בשתן הינה בעיה שכיחה מאוד. המונח הרפואי לנוכחות "כדוריות דם אדומות" בשתן הוא "המטוריה". נוכחות דם בשתן לעיתים הוא סימן מדאיג לנוכחות בעיה רצינית במערכת דרכי השתן, ובמקרים אחרים אינה מהווה כלל בעיה רפאוית ואינה זקוקה לשום טיפול. אולם רק לאחר ברור מקיף ומעמיק של סיבת ההמטוריה ניתן להגיע למסקנות אלו.
מקור הדימום בשתן יכול לבוא מכל אחד מחלקיה של מערכת דרכי השתן ; כליות,שופכנים, ערמונית והשופכה.
 
דם בשתן לא תמיד נראה לעין, אם כמות הדם בשתן קטנה צבע השתן נראה צלול ותקין. מצב זה מוגדר כ- "המטוריה מיקרוסקופית" או "מיקרו-המטוריה" מכיוון שכדוריות הדם בשתן נראות רק בבדיקה במיקרוסקופ, ומתגלית כאשר השתן נשלח לבדיקה שיגרתית בגלל סיבות אחרות .
כאשר כמות הדם בשתן הוא גדול השתן יכול לקבל צבע; אדום, ורדרד או חום(כמו תה או קולה), מצב זה מוגדר כ- " המטוריה מאקרוסקופית" הנראית לעין.
כמות קטנה של דם בשתן הוא דבר נורמלי, בממוצע אנו מאבדים בשתן כ- מליון כדוריות דם אדומות כל יום. כמות דם זאת איננה נראית לעין ואינה נחשבת לדימום בשתן – המטוריה.
כ- 10% מכלל האוכלוסיה יש לה מיקרו - המטוריה, 3%  מפתחים מאקרוהמטוריה. בקרב אנשים מבוגרים, במיוחד גברים, תופעת הדימום בשתן שכיחה יותר מאשר בקרב הצעירים, בגלל שבקרב קבוצת הגברים המבוגרת קיימת שכיחות רבה יותר של נטילת תרופות מדללי דם ( אספירין,פלביקס וקומדין), הגדלה של הערמונית ומחלות ממאירות בדרכי השתן.
 


 

_____________________________________________________________________________ מהן הסיבות לדם בשתן –המטוריה?
כל מצב בה נגרמת פגיעה או זיהום במערכת דרכי השתן יכול להוות סיבה להמטוריה. הסיבות השכיחות ביותר הם:
 •  זיהומים בדרכי השתן
 •  אבנים בדרכי השתן
 •  חסימות של דרכי השתן
 • גידולים סרטניים בדרכי השתן (כליות,שופכנים,שלפוחית,ערמונית,שופכה)
 • חבלות של דרכי השתן
 • מחלות כליה
 • הגדלה שפירה של הערמונית (BPH)
 • הפרעה בתיפקודי קרישה 
 •  תרופות : אנטיביוטיקה (Rifampin ) מדללי דם (אספירין,פלביקס וקומדין)
 • ולעיתים לא ניתן למצוא את סיבת הדימום בשתן
 
אם נשללו הסיבות המשמעותיות לדימום בשתן כגון: מחלות סרטן דרכי השתן, מחלות כליה ואבנים בדרכי השתן, אזיי הדימום בשתן אינו סימן מדאיג או מסוכן והוא עשוי להעלם או ימשיך להיות תופעה כרונית שאינה מהווה סכנה למערכת דרכי השתן.
לעיתים צבע השתן משתנה ל- "אדמדם" או "ורדרד" אך אינו מכיל כלל דם בתוכו, מצב זה יכול לקרות בעקבות נטילת מאכלים או חומרים כגון : אכילת סלק ,צבעי מאכל.

 
חשוב לזכור!!!
 
 

נוכחות דם בשתן הוא "סימפטום" , "תסמין" ולא המחלה. ולכן בכל מצב בו מתגלה דימום בשתן יש לברר את סיבת הדימום ובראש ובראשונה יש לשלול מחלה סרטנית בדרכי השתן. לכן כאשר מופיע דימום בשתן יש תמיד לפנות לרופא –אורולוג על מנת לברר את סיבת הדימום.

 
 


 

_____________________________________________________________________________ 

 
בדיקות וצלומים
 
בדיקות מעבדה :
 • בדיקת שתן כללית – בה נבדקת דגימת שתן במיקרוסקופ לצורך זיהוי כדוריות דם אדומות בשתן.
 • בדיקת שתן לתרבית – בה נבדקת דגימת שתן על משטח מיוחד ומונח באינקובטור למספר ימים לצורך זיהוי  חיידקים בשתן.
 •  בדיקת שתן לציטולוגיה – בה נשלחות דגימות שתן לבדיקה מיוחדת למכון פתולוגי –ציטולוגי לאיתור נוכחות תאים ממאירים בשתן.
בדיקות הדמיה:
 • אולטרא-סאונד של דרכי השתן – בדיקה הסורקת את מערכת דרכי השתן בעזרת גלי קול לגילוי אבנים או גידולים בדרכי השתן .
 •  CT - טומוגרפיה ממוחשבת של דרכי השתן – בדיקה העושה שימוש בהזרקת חומר ניגודי(יוד) לווריד ומאפשרת הדגמה אנטומית של מערכת דרכי השתן במטרה לזהות אבנים, חסימות וגידולים בדרכי השתן .
 
ציסטוסקופיה
פעולה בה מסתכלים ישירות לתוך שלפוחית השתן תוך שימוש בצינור גמיש שניקרא ציסטוסקופ, המאפשר זיהוי דימום משלפוחית השתן, הערמונית או מפתחי השופכנים בשלפוחית השתן.
(לפרטים על הציסטוסקופיה לחץ – כאן)  
 


 

_____________________________________________________________________________ מהן דרכי הטיפול בדימום בשתן?
רבים הן הסיבות לדימום בשתן אך חלקן אינן מהוות בעיה רפואית הדורשת טיפול. אחרים יכולים להוות מחלה משמעותית כמו, גידולים סרטניים של דרכי השתן, הדורשים טיפול מידי והטיפול יהיה בהתאם למחלת הרקע. לכן בכל מקרה בה מופיע דם בשתן יש צורך בהתייעצות עם רופא - אורולוג מומחה לצורך קבלת ההחלטות לברור וטיפול במידת הצורך .
 
 
משהו לא ברור בנושא? כתבו לי ואשתדל לענות לכם בהקדם האפשרי.
שם מלא:
דואר אלקטרוני*:
שאלה*:
  
התכנים, התשובות וכל מידע באתר זה נועדו לספק אינפורמציה במספר נושאים באורולוגיה, ואינם מהווים חוות דעת - לא מקצועית ולא אחרת – וכן אינם מהווים תחליף להתייעצות עם אורולוג מומחה.